2004. gada koks – Eiropas segliņš (Euonymus europaeus L.)

Latvijas Dendrologu biedrība, turpinot pirms vairākiem gadiem uzsākto tradīciju, ir izvēlējusi 2004.gada koku, tas ir Eiropas segliņš Euonymus europaeus. Tas ir neliels līdz 5 m augsts koks vai nereti prāvs krūms. Savvaļā lielākoties sastopams Latvijas rietumu daļā, parasti aug pamežā, vietās ar auglīgu augsni. Šis augs nereti stādīts arī apstādījumos, jo tas ir ļoti dekoratīvs rudenī, kad lapas krāsojas dažādas intensitātes purpura toņos. Vizuāli iespaidīgi ir arī Eiropas segliņa augļi – gaļīgas sārtas vai iesarkanas pogaļas, kurām atveroties, kļūst redzamas ar dzeltenīgi oranžu sēklsedzi klātas sēklas. Eiropas segliņa lapas mēdz apgrauzt tīklkodes kāpuri, tam nereti uzbrūk laputis.
Eiropas segliņš ir izplatītākā no divām Latvijā sastopamajām segliņu sugām. Otra suga – kārpainais segliņš E.verrucosus – ir līdz 3 m augsts krūms, tā zarus blīvi klāj sīkas tumšas kārpiņas. No tā arī cēlies šīs sugas nosaukums. Atšķirībā no Eiropas segliņa lielākas izredzes kārpaino segliņu ieraudzīt savvaļā ir Latvijas austrumu daļā.
Pasaulē pavisam zināmas apmēram 220 segliņu sugas. Vairākas no tām tiek audzētas arī Latvijā. Viens no krāšņākajiem šīs sugas augiem ir spārnotais segliņš E.alatus. Tas ir aptuveni 2 m augsts krūms, kura dzinumiem patiešām ir «spārni» – korķa izaugumi, kas padara šo augu interesantu pat ziemā. Rudeņos spārnainā segliņa purpursarkanais lapu krāsas tonis ir saskatāms iztālēm.
Lapu krāsas toņu daudzveidībā segliņi rudenī veiksmīgi konkurē ar kļavām. Tomēr krāsas intensitāte ir lielā mērā atkarīga no laika apstākļiem.
Latvijā bieži tiem kultivētas vēl dažas klājeniskā segliņa sugas. Pazīstamākā no tām ir Fortīna segliņš E.fortunei un tā raiblapainās šķirnes. Vecos muižu parkos un kolekciju stādījumos jau retāk sastopama cita klājeniski augoša suga – pundursegliņš E.nanus. Eiropas segliņam ir zināmas vairākas šķirnes ar baltiem vai koši sarkaniem augļiem, raibām lapām. Lielākās segliņu kolekcijas Latvijā atrodas Nacionālā Botāniskā dārza dendrārijā Salaspilī un Kalsnavas arboretumā. Kalsnavā interesenti var aplūkot arī ļoti savdabīgus pundursegliņa potējumus uz Eiropas segliņa augstcelmiem.